سیاه‌پوستان آمریکا

 شهروندان سیاه پوست در آمریکا جمعیتی بالغ بر ۴۰ میلیون نفر را شامل می‌شوند که حدود ۱۳ درصد از کل جمعیت آمریکاست. براساس آمار ۲۰۱۶، جمعیت سیاه پوستان در آمریکا همواره در طول ۶ دهه گذشته به طرز کم سابقه‌ای روبه افزایش بوده است و در همین ارتباط نیز مرکز تحقیقات پیو، در گزارشی به ۵ موضوع کلی در ارتباط با این بخش از جمعیت آمریکا پرداخته است.

۱ شکاف تحصیلی میان سیاه پوستان و سفید پوستان در آمریکا

 برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، ۹۰ درصد از افراد ۲۵ سال به بالا توانسته‌اند دوره کامل دبیرستان را به پایان برسانند و از این میان سهم دانش‌آموزان سیاه پوست نیز قابل توجه بوده است. در واقع ۹۰ درصد از کل شهروندان و ۸۷ درصد از جمعیت کل سیاه پوستان در آمریکا در رده سنی ۲۵ سال  و بالاتر در سال ۲۰۱۷ توانسته‌اند مدرک دیپلم خود و یا معادل آن را دریافت کنند.

این درحالی است که درصد سفیدپوستان آمریکایی (اروپایی تبار) که موفق به تکمیل دوره دبیرستان شده‌اند، بیش از ۹۴ درصد است. لذا اگرچه شکاف تحصیلی میان سیاه پوستان و سفید پوستان در آمریکا همچنان وجود دارد، اما در مقایسه با سال‌های گذشته کمتر شده است. در سال ۱۹۹۳ همین فاصله و شکاف تحصیلی مقطع دیپلم میان سفید پوستان و سیاه پوستان نزدیک به ۱۴ درصد بود. همچنین درصد سیاه پوستان ۲۵ سال به بالا که دارای مدرک کارشناسی یا لیسانس در دانشگاه‌های آمریکایی می‌باشند، از ۱۲ درصد در سال ۱۹۹۳ به ۲۴ درصد از جمیعت شهروندان سیاه پوست در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

۲ افزایش پنج برابری مهاجران سیاه پوست

 مهاجرت یکی از ارکان اصلی افزایش جمعیت آمریکاست. تا سال ۱۹۸۰ تنها ۸۱۶ هزار نفر به عنوان مهاجر (نه شهروند) سیاه پوست در آمریکا زندگی می‌کردند اما این آمار در سال‌های بعد با رشد قابل توجهی روبرو بوده است و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴٫۲ میلیون مهاجر سیاه پوست در آمریکا مشغول به فعالیت بوده‌اند.

تنها از سال ۲۰۰۰ به این سو نرخ مهاجرت به آمریکا در مقایسه با سال‌های قبل ۷۱ درصد رشد داشته که در این میان سهم مهاجران آفریقایی تبار نزدیک به ۳۹ درصد از این مهاجران بوده است. با این حال بیشتر مهاجران سیاه پوستی که به آمریکا وارد می‌شوند همچنان متعلق به کشورهای حوزه دریای کارائیب در آمریکای مرکزی می‌باشند که ۴۹ درصد از آمار مهاجران سیاه پوست را تشکیل می‌دهند.

۳ شکاف اقتصادی ۱۰ برابری درآمد خانواده‌های سفید پوست و سیاه پوست

 در سال ۲۰۱۶ درآمد هر خانواده سفیدپوست اروپایی تبار ۱۷۱ هزار دلار بوده و در مقابل این درآمد برای خانواده‌های سیاه پوست تنها ۱۷ هزار دلار در سال بوده است. اختلاف ۱۰ برابری این درآمد از سال ۲۰۰۷ به این سو بی سابقه بوده و نشان دهنده شکاف اقتصادی عمیق میان خانواده‌های سیاه پوست و خانواده‌های سفید پوست اروپایی تبار در آمریکاست. بحران و رکود اقتصادی سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به فقیرتر شدن خانواده‌های طبقه متوسط در آمریکا و افزایش شکاف طبقاتی در این کشور منجر شد و این شکاف طبقاتی میان خانواده‌های سفید پوست و سیاه پوست بسیار بیشتر مشهود می‌باشد.

۴ افزایش نژادپرستی علیه شهروندان سیاه پوست در آمریکا

 از سال ۲۰۰۹ به عنوان نخستین سالی که اوباما به کاخ سفید راه یافت، نزادپرستی و گرایشات سفدپوست برتر پنداری در آمریکا به طرز کم سابقه‌ای افزایش یافته است. مشکل افزایش نژادپرستی برای شهروندان سیاه پوست در آمریکا در مقایسه با دیگر شهروندان بسیار مشهودتر و قابل درک تر است. در سال ۲۰۱۷ هشت نفر از ۱۰ نفر یعنی ۸۰ درصد از شهروندان سیاه پوست مسئله نژادپرستی و گرایشات راشیستی را مشکل بزرگ زندگی خود در آمریکا عنوان کرده‌اند.

این مسئله در مقایسه با هشت سال پیش از آن تقریبا دو برابر شده، چرا که پیش از این تنها ۴۴ درصد از سیاه پوستان آمریکایی گرایشات نژادپرستی در آمریکا را مشکل خود در آمریکا عنوان کرده بودند. در مقایسه اما تنها نیمی از سفید پوستان یعنی چیزی حدود ۵۲ درصد معتقد به وجود نژادپرستی در آمریکا می‌باشند و در سال ۲۰۰۹ تنها ۲۲ درصد از سفیدپوستان آمریکایی نژادپرستی را مسئله جامعه عنوان کرده بودند. این نشان می‌دهد که در حالی که نزدیک به ۸۰ درصد از سیاه پوستان با مشکلات ناشی از نژادپرستی روبرو شده‌اند، این موضوع تنها برای ۵۰ درصد سفیدپوستان محل بحث و قابل اهمیت بوده است.

۵ اکثریت قابل توجهی از سیاه پوستان آمریکایی معتقدند که دارای حداقل امکانات و مزایای سفید پوستان نیستند

 نگاه سیاه پوستان و سفید پوستان آمریکایی به توزیع امکانات و مزایای اجتماعی در جامعه متفاوت است. نزدیک به ۶۸ درصد سیاه پوستان معتقدند شهروندان سفید پوست در مقایسه با رنگین پوستان از مزایای بیشتر اقتصادی و اجتماعی در جامعه برخوردار می‌باشند و در مقابل تنها ۱۶ درصد از سفید پوستان معتقد به توزیع ناعدالانه امکانات اجتماعی میان سفید پوستان و سیاه پوستان می باشند.

پاسخ دهید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاورقی سایت

نوار کناری کشویی

وردپرس بلاگ

وردپرس بلاگ

وردپرس بلاگ ابزاری است که به شما کمک می کند تا هر زمانی که مایل بودید، بلافاصله به انتشار ایده‌ها، افکار و دیدگاه‌هاﯼ خود بپردازید. وردپرس بلاگ محیطی را به عنوان وبلاگ یا بلاگ در محدوده صفحات وب، با امکانات بی نظیر CMS وردپرس در اختیار شما می‌گذارد و شما با استفاده از این محیط می‌توانید به آسانی یک سایت اختصاصی داشته باشید.

شبکه های اجتماعی

آخرین مطالب وردپرس بلاگ